A converging lens has a focal length of 10 cm. A screen is placed 30 cm from an object. Where should the lens be placed, in relation to the object, to produce a focused image?
You're supposed to be able to get the answer using the thin lens equation,
F = 10cm
di + do = 30cm
1/di + 1/do = 1/F
But nothing I've tried clicks. Everything seems to indicate that when the focal length is 10cm, the image always appears at least 40cm away. Sorry to post such a crappy question but I'm stumped.
You're supposed to be able to get the answer using the thin lens equation,
F = 10cm
di + do = 30cm
1/di + 1/do = 1/F
But nothing I've tried clicks. Everything seems to indicate that when the focal length is 10cm, the image always appears at least 40cm away. Sorry to post such a crappy question but I'm stumped.
