A converging lens has a focal length of 10 cm. A screen is placed 30 cm from an object. Where should the lens be placed, in relation to the object, to produce a focused image?
You're supposed to be able to get the answer using the thin lens equation,
F = 10cm
di + do = 30cm
1/di + 1/do = 1/F
But nothing I've tried clicks. Everything seems to indicate that when the focal length is 10cm, the image always appears at least 40cm away. Sorry to post such a crappy question but I'm stumped.
OK, the first thing you need to do is consider precisely how the lens works.
Focal lengths for lenses are for an object at infinity. Convex lenses form real images for objects farther than the focal length, and virtual images for objects closer than the focal length.
The equation to use is the thin lens formula:
1/F = 1/s1 + 1/s2
where,
F is the focal length of the lens;
s1 is the distance from the lens to the object; and
s2 is the distance from the lens to the real image.
Note that this formula is only valid if the distance to the object is
greater than the focal length. In this case, since the focal length is 10cm, and there is 30cm between screen and object, there might be enough distance to form a real image on the screen if we place the lens between the object and the screen. To find out, we have to determine what the sum of the distance to the object and the distance to the screen must be, and it must be less than 30cm.
Now, we also know that
s1 + s2 = 30cm
and
F = 10cm
If s1 is 10cm, then
1/10 = 1/10 + 1/s2
which would make s2 undefined. Let's try s1 = 11cm.
1/10 = 1/11 + 1/s2
so,
1/s2 = 1/10 - 1/11 = 1/110
Nope, that won't work. In fact, as s1 varies from 11cm to 10cm, s2 varies from 110cm to infinity.
How about if we make s1 = 30cm?
1/10 = 1/30 + 1/s2
so,
1/s2 = 1/10 - 1/30 = 1/15
And that won't work either. A brief look at this shows that as s1 varies from 10cm to 30cm, s2 varies from infinity to 15cm. You cannot bring the object to focus with only 30cm total to work with. The minimum distance is 40cm. You get that with s1 = s2 = 20cm. I'll leave it to you to prove that.